Ako Kaliňák pripravil Ružinovčanov o 70 hod. otvoreného úradu ročne

Autor: Ján Buocik | 17.11.2013 o 23:24 | (upravené 18.11.2013 o 17:23) Karma článku: 12,04 | Prečítané:  1158x

Predvčerom som sa zúčastnil diskusie HN clubu na tému reforma verejnej správy ESO. Reformu prišiel odprezentovať osobne podpredseda vlády a minister vnútra v jednej osobe Robert Kaliňák. Podľa pána ministra má reforma dva základné ciele – zlacnenie verejnej správy a zlepšenie jej efektívnosti smerom k občanom. Najmä druhý cieľ ma zaujal. Neviem či to viete, ale úradník v štátnej a verejnej službe pracuje v týždni len 37,5 hodiny a má nárok na jeden týždeň dovolenky navyše. Pre Vašu informáciu, po dosiahnutí 33 rokov veku úradník dovolenkuje 6 týždňov. Toto všetko vďaka kolektívnej zmluve vyššieho stupňa. Čo na to bežní zamestnanci v iných odvetviach pracujúci v súlade so zákonníkom práce 40 hodín do týždňa a majúci o týždeň dovolenky menej, je ľahké si domyslieť.

Túto anomáliu zaviedol po dohode s odborármi na sklonku svojej funkcie ministra práce sociálnych vecí a rodiny SDĽácky nominant Peter Magvaši. O tejto nezmyselnej výhode som netušil, pokiaľ som sa nestal zástupcom starostu v Ružinove. Medzi inými zámermi, mali sme po nástupe do funkcií záujem zefektívniť a zlepšiť prístup občana k verejnej službe. Nešlo mi do hlavy, ako je možné, že v piatok je úrad zatvorený už o pol druhej a v iné dni sa to nedobieha. Jedným z dobrých výsledkov Radičovej vlády bolo, že v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa na rok 2012 bola ponechaná vôľa dohodnúť na jednotlivých úradoch aj vyšší ako 37,5 hodinový pracovný týždeň. Hneď ako to bolo možné, v januári 2012 sme začali vyjednávať s odborármi o predĺžení pracovného času na 40 hodín týždenne. Po viac ako troch mesiacoch vyjednávania a zaseknutí sa na dĺžke pracovného času, sme sa dohodli, že pracovný čas na miestnom úrade v Ružinove bude 39 hodín týždenne. Zmena začala platiť od mája 2012. Ročne to predstavovalo 70 hodín práce každého úradníka navyše (46 pracovných týždňov bez 6 týždňovej dovolenky x 1,5 hodiny). Keďže som sa zúčastňoval každého rokovania s odborármi, nemohol som uveriť, keď v decembri 2012 podpredseda vlády Kaliňák a jeho družina podpísali nové kolektívne zmluvy vyššieho stupňa pre zamestnancov v štátnej a verejnej službe a vrátili pracovný čas späť na 37,5 hodín týždenne. Na už spomínanom HN clube som mal prvýkrát príležitosť opýtať sa pána podpredsedu vlády Kaliňáka akože si to predstavuje zefektívniť verejnú správu, keď súčasne podpisuje kolektívne zmluvy, ktoré sú v priamom rozpore s jedným z cieľov jeho reformy. Minister Kaliňák mi odpovedal „Dávať do priamej úmery dĺžku pracovného času úradníkov s výkonnosťou, je nezmysel.“ Potom som sa ešte dozvedel, že sa tým kompenzujú nízke mzdy v štátnej a verejnej službe a či by som nechcel aby úradníci pracovali 60 hodín týždenne. Nie nechcem, aby úradníci pracovali 60 hodín týždenne, lebo sa riadim zákonníkom práce, ktorý predpisuje 40 hodinový pracovný týždeň. S argumentáciou o nízkych platoch nesúhlasím už vôbec, pretože to by trebárs sestričky alebo advokátski koncipienti museli mať 30 hodinový pracovný týždeň a 10 týždňov dovolenky. A áno existuje priama úmera medzi dĺžkou pracovného času a efektivitou úradníkov, lebo nie len úradníci, ale všetci zamestnanci, keď nemusia, tak v zamestnaní nesedia. Vždy keď Vám v Ružinove alebo hocikde inde na úrade bude vybavenie aj triviálnej veci trvať viac ako úradníckych (absurdných) 30 dní, spomeňte si na to, že o 70 hodín práce každého jedného (Ružinovského) úradníka ročne Vás obral podpredseda vlády Kaliňák a jeho kolegovia ministri.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?